System LOTO (Lockout Tagout) to bez wątpienia jedna z najskuteczniejszych metod zapewnienia bezpieczeństwa w miejscach pracy, szczególnie w branży przemysłowej, gdzie dochodzi do regularnych serwisów i konserwacji maszyn. Kluczowym elementem tego systemu są kłódki LOTO, których poprawne używanie minimalizuje ryzyko wypadków. Aby jednak właściwie spełniały swoją funkcję, kłódki LOTO muszą być zgodne z określonymi normami i standardami bezpieczeństwa. W tym wpisie wyjaśniamy, jakie wymagania muszą spełnić kłódki LOTO i na co zwrócić uwagę, wybierając je do swojego zakładu.
Kłódki LOTO w praktyce – jaka jest ich rola?
Kłódki LOTO, jako istotny element systemu Lockout Tagout, zapewniają skuteczną ochronę pracowników przed przypadkowym włączeniem maszyn i urządzeń podczas prac serwisowych. Kłódki LOTO nie tylko blokują dostęp do urządzeń – odcinają także źródło energii, uniemożliwiając uruchomienie do czasu zakończenia prac serwisowych. Właśnie ten proces sprzyja zapobieganiu wypadków, które mogą wyniknąć z niekontrolowanego uwolnienia energii mechanicznej, elektrycznej czy hydraulicznej. W praktyce więc kłódki LOTO są centralnym elementem tego systemu i odpowiadają za fizyczne zablokowanie urządzeń lub instalacji. Oznacza to, że pracownik serwisujący urządzenie zabezpiecza je za pomocą kłódki, co sprawia, że nikt inny nie może usunąć tej blokady i uruchomić maszyny bez jego wiedzy. By jednak było to możliwe, kłódki LOTO muszą spełniać określone normy bezpieczeństwa.
Kłódka LOTO – normy bezpieczeństwa
Wybierając kłódki LOTO, warto pamiętać, że muszą one spełniać określone wymogi, będące niejako gwarantem ich skuteczności i niezawodności. Jedną z nich jest fakt, że każda kłódka LOTO powinna mieć unikalny klucz, co oznacza, że jeden klucz otwiera tylko jedną kłódkę. Dzięki temu ryzyko przypadkowego lub nieautoryzowanego usunięcia blokady zostaje całkowicie zredukowane. Kłódki LOTO muszą także być wykonane z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne, ważnym ich elementem jest także oznaczenie. Zgodnie z przepisami, każda kłódka powinna być wyraźnie oznaczona, aby łatwo było zidentyfikować, kto jest odpowiedzialny za blokadę. Warto podkreślić, że każdy pracownik powinien mieć indywidualny dostęp do swojej kłódki i klucza, gdyż tylko osoba, która blokowała dane urządzenie, może usunąć blokadę po zakończeniu pracy. Dodatkowo w sytuacjach, w których liczy się czas, a co za tym idzie – szybkość zabezpieczenia maszyny, szczególnie doceniane są kłódki LOTO, będące łatwymi w użyciu. Odpowiedni system LOTO powinien łatwo i sprawnie blokować urządzenia, jednocześnie zapobiegając przypadkowemu otwarciu.
Czy stosowanie zabezpieczenia w postaci systemu LOTO jest konieczne?
Obowiązek stosowania systemu LOTO dotyczy przedsiębiorstw, w których istnieje ryzyko przypadkowego uruchomienia maszyn lub urządzeń, podczas prac serwisowych lub konserwacyjnych. Poza przepisami zawartymi w Kodeksie Pracy czy Rozporządzeniu Ministra Gospodarki w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, w Polsce stosowane są również międzynarodowe normy, które bezpośrednio odnoszą się do zasad i bezpieczeństwa maszyn i urządzeń oraz procedur LOTO:
- PN-EN ISO 14118:2018-10 – określa zasady dotyczące zapobiegania przypadkowemu uruchomieniu maszyn, czyli kluczowego elementu systemu LOTO. Zawiera również wytyczne dotyczące stosowania blokad mechanicznych (takich jak kłódki LOTO) oraz procedur wyłączania źródeł energii.
- PN-EN ISO 12100:2012 – reguluje kwestie związane z projektowaniem maszyn w sposób, który zapewnia bezpieczeństwo użytkowników. Podkreśla konieczność stosowania blokad oraz urządzeń zabezpieczających przed przypadkowym uruchomieniem.
Jeśli szukasz kłódek LOTO spełniających najwyższe normy bezpieczeństwa, warto zapoznać się z ofertą Lockout Tagout.